Film-book
Daily Updates via Email

Film-book
Film-book

Feb 17, 2013

Berlin International Film Festival Awards 2013: Winners: CHILD POSE

Peter Netzer Golden Bear Berlin International Film Festival

Child Pose and the other winners of the 2013 Berlin International Film Festival Awards have been announced. The 63rd Annual Berlin International Film Festival, often called the Berlinale, is “one of the world’s leading film festivals and most reputable media events…it is considered the largest publicly-attended film festival worldwide based on actual attendance rates. Up to 400 films are shown in several sections, representing a comprehensive array of the cinematic world.”

The full listing of the 2013 Berlin International Film Festival winners is below:

GOLDEN BEAR for the Best Film

Pozitia Copilului Child’s Pose
by Calin Peter Netzer

JURY GRAND PRIX (Silver Bear)

Epizoda u z?ivotu berac?a z?eljeza
An Episode in the Life of an Iron Picker by Danis Tanovic?

ALFRED BAUER PRIZE (Silver Bear) – in memory of the Festival Founder – for a feature film that opens new perspectives

Vic+Flo ont vu un ours Vic+Flo Saw a Bear
by Denis Co?te?

AWARD FOR BEST DIRECTOR (Silver Bear) David Gordon Green for

Prince Avalanche (Prince Avalanche)

AWARD FOR BEST ACTRESS (Silver Bear) Paulina Garci?a in

Gloria (Gloria) by Sebastia?n Lelio AWARD FOR BEST ACTOR (Silver Bear)

Nazif Mujic? in
Epizoda u z?ivotu berac?a z?eljeza (An Episode in the Life of an Iron Picker) by Danis Tanovic?

AWARD FOR BEST SCRIPT (Silver Bear)

Jafar Panahi for
Parde? (Closed Curtain) by Jafar Panahi, Kamboziya Partovi

AWARD FOR AN OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION IN THE CATEGORIES CAMERA, EDITING, MUSIC SCORE, COSTUME DESIGN OR SET DESIGN (Silver Bear)

Aziz Zhambakiyev for the camera in
Uroki Garmonii (Harmony Lessons) by Emir Baigazin

SPECIAL MENTION

Promised Land Promised Land by Gus Van Sant

SPECIAL MENTION

Layla Fourie Layla Fourie by Pia Marais

BEST FIRST FEATURE AWARD
BEST FIRST FEATURE AWARD, endowed with 50,000 Euros, funded by GWFF

The Rocket
The Rocket
by Kim Mordaunt

SPECIAL MENTION

A batalha de Tabato? The Battle of Tabato? by Joa?o Viana

PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY GOLDEN BEAR for the Best Short Film

La Fugue
The Runaway
by Jean-Bernard Marlin

THE JURY PRIZE (Silver Bear)

die ruhe bleibt remains quiet
by Stefan Kriekhaus

BERLIN SHORT FILM NOMINEE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS

Misterio
Mystery
by Chema Garci?a Ibarra

DAAD SHORT FILM AWARD

As?ura
Ashura
by Ko?ken Ergun

PRIZES OF THE JURIES GENERATION Children’s Jury Generation Kplus

CRYSTAL BEAR for the Best Film

The Rocket
The Rocket
by Kim Mordaunt

SPECIAL MENTION

Satellite Boy Satellite Boy
by Catriona McKenzie

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film

The Amber Amulet The Amber Amulet by Matthew Moore

SPECIAL MENTION

Ezi un lielpilseta Hedgehogs and the City by E?valds La?cis

International Jury Generation Kplus

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, endowed with € 7,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk

Mammu, es Tevi mi?lu Mother, I Love You by Ja?nis Nords

SPECIAL MENTION

Satellite Boy Satellite Boy
by Catriona McKenzie

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, endowed with € 2,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk

Cheong Cheong
by Kim Jung-in

SPECIAL MENTION

Ezi un lielpilseta Hedgehogs and the City by E?valds La?cis

Youth Jury Generation 14plus

CRYSTAL BEAR for the Best Film

Baby Blues
Baby Blues
by Kasia Ros?aniec

SPECIAL MENTION

Pluto
Pluto
by Shin Su-won

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film

Rabbitland
Rabbitland
by Ana Nedeljkovic?, Nikola Majdak

SPECIAL MENTION

Treffit
The Date
by Jenni Toivoniemi

International Jury Generation 14plus

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, endowed with € 7,500 by the Bundeszentrale fu?r Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)

Shopping
Shopping
by Mark Albiston, Louis Sutherland

SPECIAL MENTION

Baby Blues
Baby Blues
by Kasia Ros?aniec

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, endowed with € 2,500 by the Bundeszentrale fu?r Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)

Fo?rsta ga?ngen The First Time
by Anders Hazelius

SPECIAL MENTION

Barefoot Barefoot
by Danis Goulet

INDEPENDENT JURIES
PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY

Competition Special Mention

Panorama Special Mention Forum
Special Mention

Gloria (Gloria), by Sebastia?n Lelio
Epizoda u z?ivotu berac?a z?eljeza (An Episode in the Life of an Iron

Picker), by Danis Tanovic?
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer Inch’Allah (Inch’Allah), by Anai?s Barbeau-Lavalette
Krugovi (Circles), by Srdan Golubovic?
Senzo ni naru (Roots), by Kaoru Ikeya

PRIZES OF THE FIPRESCI JURY

Competition Pozit?ia Copilului (Child’s Pose), by Ca?lin Peter Netzer Panorama Inch’Allah (Inch’Allah), by Anai?s Barbeau-Lavalette

Forum He?lio Oiticica (He?lio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho PRIZE OF THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS

Gloria (Gloria), by Sebastia?n Lelio

C.I.C.A.E. PRIZES
Panorama Rock the Casbah (Rock the Casbah), by Yariv Horowitz
Forum Grzeli nateli dgeebi (In Bloom), by Nana Ekvtimishvili, Simon Groß

LABEL EUROPA CINEMAS
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen

TEDDY AWARD

Best Feature Film Best Documentary/ Essay Film
Best Short Film Teddy Jury Award

W imie… (In the Name of), by Ma?gos?ka Szumowska

Bambi (Bambi), by Se?bastien Lifshitz
Ta av mig (Undress Me), by Victor Lindgren Concussion (Concussion), by Stacie Passon

MADE IN GERMANY – PERSPEKTIVE FELLOWSHIP, endowed with 15,000 Euros, funded by Glashu?tte Original
Jan Speckenbach for Das Klopfen der Steine (The sound of stones)

FGYO-AWARD DIALOGUE EN PERSPECTIVE, endowed with 5,000 Euros, funded by the French-German Youth Office
Zwei Mu?tter (Two Mothers), by Anne Zohra Berrached

Special Mention

Chiralia (Chiralia), by Santiago Gil CALIGARI FILM PRIZE

He?lio Oiticica (He?lio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho

NETPAC PRIZE
Lamma shoftak (When I Saw You), by Annemarie Jacir

PEACE FILM PRIZE
A World Not Ours (A World Not Ours), by Mahdi Fleifel

AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE

The Rocket (The Rocket), by Kim Mordaunt CINEMA FAIRBINDET PRIZE

Art/Violence (Art/Violence), by Udi Aloni, Batoul Taleb, Miriam Abu-Khaled HEINER CAROW PRIZE

Naked Opera (Naked Opera), by Angela Christlieb READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARDS

PanoramaAudienceAward PPP – fiction film
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen

PanoramaAudienceAward PPP – documentary film
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer

BERLINER MORGENPOST READERS’ PRIZE

Uroki Garmonii (Harmony Lessons), by Emir Baigazin

TAGESSPIEGEL READERS’ PRIZE

Vaters Garten – Die Liebe meiner Eltern (Father’s Garden – The Love of My Parents),

by Peter Liechti

SIEGESSA?ULE READERS’ AWARD

W imie… (In the Name of), by Ma?gos?ka Szumowska PRIZES OF THE BERLINALE TALENT CAMPUS

VFF TALENT HIGHLIGHT PITCH AWARD, endowed with 10,000 Euros Geordie Sabbagh (Canada)
for Two Guys Who Sold the World (Two Guys Who Sold the World)

ARTE INTERNATIONAL PRIZE, endowed with 6,000 Euros Petar Valchanov (Bulgaria)
for Urok (The Lesson)

DOLBY® SOUND MARK AWARD Rutger Reinders (Netherlands)

Source: Berlinale.de