Film-book
Daily Updates via Email

Film-book
Film-book

May 6, 2013

Golden Trailer Awards 2013: Winners: IRON MAN 3, WRECK-IT RALPH, BRAVE

Gwyneth Paltrow Iron Man 3

Iron Man 3, Wreck-it Ralph, Brave, and the other winners of the 2013 Golden Trailer Awards have been announced. The 14th annual Golden Trailer Awards “honors achievements in motion picture marketing, including film trailers, posters and television advertisements…The Golden Trailer Awards are presented and run by siblings, Evelyn Brady-Watters and Monica Brady. A panel of judges selected from top level directors, producers, actors, writers, executives, exhibitors, advertising creatives and critics views the trailers and votes on them.”

The full listing of the 2013 Golden Trailer Awards winners:

Best in Show
Winner:
Dark Knight Rises “Chant”, Warner Bros., Open Road Entertainment
Nominees:

The Girl With the Dragon Tattoo, Sony Pictures, Mark Woollen & Associates
The Muppets “Their Movie”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
Snow White and the Huntsman “Forever”, Universal Pictures, Wild Card
Chronicle “Camera”, 20th Century Fox, Buddha Jones

Theatrical Trailers Nominees
Best Action
Winner:
Snow White and the Huntsman “Forever”, Universal Pictures, Wild Card
Nominees:

GI Joe: Retaliation “Teaser”, Paramount Pictures, AV Squad
The Hunger Games “Trailer 2″, LIONSGATE, Mojo LLC
Mission: Impossible – Ghost Protocol “Trailer 1″, Paramount Pictures, AV Squad
Sherlock Holmes: A Game of Shadows “Collide”, Warner Bros., mOcean

Best Animation/Family
Winner:
The Muppets “Their Movie”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
Nominees:

The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, Columbia/Paramount, Ignition Creative
Hugo “Imagine,” Paramount Pictures, The Ant Farm
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted “Trailer 1″, Paramount Pictures, TRANSIT
Mirror Mirror “Beyond Imagination”, Relativity Media, Trailer Park

Best Comedy
Winner:
Bridesmaids (Red Band Trailer), Universal Pictures, Workshop Creative
Nominees:

Bernie, Millennium Entertainment, Cimarron Entertainment
Rock of Ages, Warner Bros., Mojo LLC
Ted “Trailer 2 Red Band”, Universal Pictures, Vibe Creative, Inc.
Tucker & Dale Vs. Evil, Magnet, AV Squad

Best Documentary
Winner:
George Harrison: Living in the Material World, Grove St. Prod., The Ant Farm
Nominees:

Bully, The Weinstein Company, AV Squad
Dreams of a Life, Soho Moon, Picture Production Company
Rebirth, Oscilloscope, Zealot Productions Inc
Something From Nothing: The Art of Rap, Indomina Media, Anthony James Productions

Best Drama
Winner:
The Girl With the Dragon Tattoo, Sony Pictures, Mark Woollen & Associates
Nominees:

Extremely Loud and Incredibly Close, Paramount/Warner Bros., Mojo LLC
The Ides of March, Sony Pictures, Mojo LLC
The Iron Lady, The Weinstein Company, AV Squad
Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Focus Features, Mark Woollen & Associates

Best Horror
Winner:
The Devil Inside “Who”, Paramount Pictures, Buddha Jones
Nominees:

Chernobyl Diaries, Warner Bros., AV Squad
The Pact –UK Trailer, Eone, The Editpool
Paranormal Activity 3 “Where”, Paramount Pictures, Buddha Jones
The Woman in Black “Darkness”, CBS Films, Buddha Jones

Best Independent
Winner:
Take Shelter, Sony Pictures Classics, The Grossmyth Company
Nominees:

The Descendants, Fox Searchlight, Acme Trailer Company
Martha Marcy May Marlene, Fox Searchlight, Empire Design
Midnight in Paris, Sony Pictures Classics, In Sync Advertising
Safety Not Guaranteed, Film District, Acme Trailer Company

Best Music
Winner:
Another Earth, Fox Searchlight, Ignition Creative
Nominees:

The Intouchables, The Weinstein Company, Wink Creative
The Muppets “The Pig With the Froggy Tattoo”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
Safe House “Domestic Trailer”, Universal Pictures, Vibe Creative Inc.
The Watch “Teaser”, 20th Century Fox, Workshop Creative

Best Romance
Winner:
Like Crazy, Paramount Pictures, Ignition Creative
Nominees:

The Lucky One “Find You”, Warner Bros., Open Road Entertainment
One Day, Focus Features, Empire Design
Ruby Sparks, Fox Searchlight, Motive Creative
The Vow “Moments”, Screen Gems, mOcean

Best Thriller
Winner:
The Grey “Teeth Redband”, Open Road Films, Buddha Jones
Nominees:

The Bourne Legacy, Universal Pictures, Empire Design
Colombiana, Sony Pictures, Big Picture Entertainment
Safe House “Domestic Trailer”, Universal Pictures, Vibe Creative Inc.
Tinker Tailor Soldier Spy, Studio Canal, Empire Design

Best Video Game Trailer
Winner:
The Witcher 2: Assassins of Kings, Atari, Platige Image
Nominees:

APB Reloaded “Be All You Can’t Be”, Gamers First/[a]list games, Ayzenberg Group
I Am Alive “Launch Trailer”, Ubisoft, Hammer Creative
Resistance 3 “E3 Teaser”, Sony Computer Entertainment of America, Create Advertising Group
Tomb Raider, Square Enix, Ignition Creative

The Don LaFontaine Award for Best Voice Over
Winner:
Arrietty “UK Trailer”, Studio Canal, The Editpool
Nominees:

To the Arctic “Journey”, Warner Bros., Aspect Ratio
The Rum Diary “Strange”, Film District, Buddha Jones
Trollhunter, Momentum, Picture Production Company

Golden Fleece
Winner:
Apollo 18 “Classified”, Dimension Films, Aspect Ratio
Nominees:

John Carter, Walt Disney Studios Motion Pictures, Ignition Creative
Larry Crowne, Walt Disney Studios Motion Pictures, Motive Creative
New Year’s Eve “One Night Domestic, Warner Bros., Trailer Park
W./E., The Weinstein Company, In Sync Advertising

Most Original Trailer
Winner:
Chronicle “Camera”, 20th Century Fox, Buddha Jones
Nominees:

The Bourne Legacy, Universal Pictures, Empire Design
Haywire “First Date”, Relativity Media, Buddha Jones
The Muppets “The Pig with the Froggy Tattoo”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
The Pirates in an Adventure with Scientists (Band of Misfits), Sony Pictures Releasing, Empire Design

Summer 2012 Blockbuster Trailer
Winner:
The Dark Knight Rises “Chant”, Warner Bros., Open Road Entertainment
Nominees:

The Avengers “Personal”, Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
GI Joe: Retaliation, Paramount Pictures, AV Squad
Men in Black III, Columbia Pictures for Sony Pictures Entertainment, The Ant Farm
Prometheus “Not Alone”, 20th Century Fox, Wild Card

Trashiest Trailer
Winner:
Piranha 3DD, Dimension, AV Squad
Nominees:

God Bless America, Magnet, AV Squad
The Human Centipede 2, IFC Films, Kinetic
Knights of Badassdom, IndieVest Pictures, AV Squad
Tim and Eric’s Billion Dollar Movie “Redband”, Magnet/Magnolia, Zealot Productions Inc.

Technical Categories

Best Motion/Title Graphics
Winner:
Anonymous “Domestic Trailer 2″, Columbia Pictures, Greenhaus GFX
Nominees:

The Amazing Spider-Man “Domestic Trailer 2″, Columbia Pictures, Greenhaus GFX/Create Advertising
Haywire “First Date”, Relativity Media, Buddha Jones
The Hunger Games “Trailer 1″, Lionsgate, Mojo LLC
Snow White and the Huntsman “Domestic Trailer 2″, Universal Pictures, Greenhaus GFX

Best Sound Editing
Winner:
The Woman in Black “Darkness”, CBS Films, Buddha Jones
Nominees:

Battleship, Universal Pictures, Ignition Creative
George Harrison: Living in the Material World, Grove Street Prod., The Ant Farm
Prometheus, 20th Century Fox, Skip Film
Silent House “Time”, Open Road Films, Buddha Jones

Best Trailer – No Movie
Winner:
Babylon, The Solid State
Nominees:

Dancing in Jaffa, Mighty Pictures for Tiara Blu and kNow Productions
One Direction: The Movie “Together”, Create Advertising Group

Foreign Theatrical Trailer Categories

Best Anime
Winner:
The Secret World of Arrietty “Stand Tall”, Walt Disney Studios Motion Picture, Trailer Park

Best Foreign Action Trailer
Winner:
Elite Squad: The Enemy Within, Flatiron, Red Circle, Inc.
Nominees:

Detective Dee and the Mystery Phantom Flame, Indomina Media, Anthony James Productions
Headhunters, Magnolia Pictures, Kinetic
Point Blank, Magnet, AV Squad
The Raid: Redemption, Sony Pictures Classics, Kinetic Trailers

Best Foreign Animation/Family Trailer
Winner:
Arrietty “UK Trailer”, Studio Canal, The Editpool
Nominees:

Brave “Japan Trailer”, Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
Don Gato y Su Pandilla “Trailer 1″, Warner Bros. Mexico, FIX COMUNICACION
Don Gato y Su Pandilla “Trailer 2″, Warner Bros. Mexico, FIX COMUNICACION
The Secret World of Arrietty “Stand Tall”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Trailer Park

Best Foreign Comedy Trailer
Winner:
The Intouchables, Senator, TRAILERHAUS GmbH
Nominees:

The Decoy Bride, Cinema NX, Create Advertising London
A Few Best Men, Auburn Entertainment, The Solid State
A Few Best Men, Ingenious, Zealot Production Inc.
Two Little Boys, New Zealand Film Commission, The Solid State

Best Foreign Documentary Trailer
Winner:
Anton Corbijn Inside Out, HanWay Films, Zealot
Nominees:

Jig, Bankside Films, Zealot
Pink Ribbons, Inc, ONF NFB, Zealot Productions Inc.
Presunto Culpable, Cinepolis Distribucion, FIX COMUNICACION
The Tall Man, BlackFella Films The Solid State

Best Foreign Drama Trailer
Winner:
Sarah’s Key, The Weinstein Company, AV Squad
Nominees:

The Cup, Village Roadshow/Myriad, Zealot Productions Inc
In Darkness, Sony Pictures Classics, Kinetic
The Lady, Cohen Media Group/Europa, Zealot Productions Inc
Oranges and Sunshine, Cohen Media Group/Icon, Zealot Productions Inc.

Best Foreign Graphics in a Trailer
Winner:
Coriolanus, LIONSGATE, Create Advertising London
Nominees:

Don Gato y su Pandilla, Warner Bros. Mexico, FIX COMUNICACION
The Flowers of War “UltimateTrailer”, New Pictures Film Corp. Ltd, Beijing Trailer Movie Culture Media Co.
Three, Strand Releasing, Big Science Film Inc.
Tonight You’re Mine, Roadside Attractions, Big Science Film Inc.

Best Foreign Horror/Thriller Trailer
Winner:
The Hunter, Magnolia, Zealot Productions Inc.
Nominees:

La Cara Oculta, Fox International/Dynamo, Zealot Productions Inc.
Cold Sweat, Wheelhouse Creative
The Silence “Obsession”, Soda Pictures, Wonderland
The Woman in Black, Momentum Pictures, Create Advertising London

Best Foreign Romance Trailer
Winner:
Delicacy, StudioCanal/Cohen Media Group, Wink Creative
Nominees:

El Cielo en tu Mirada, Videocine Distribucion/Sobrevivientes Films, Art Kingdom
Salmon Fishing in the Yemen “Hooked”, LIONSGATE, Wonderland
Tonight You’re Mine, Roadside Attractions, Big Science Film Inc
Upside Down, Onyx Films, Motive Creative

Most Original Foreign Trailer
Winner:
The Sleeping Beauty, Strand Releasing, Big Science Film Inc.
Nominees:

Bullhead, Drafthouse Films, Intermission Film
Detective Dee and the Mystery Phantom Flame, Indomina Media, Anthony James Productions
Hell, Paramount Pictures Germany, Fleischmann Trailer
Trollhunter, Momentum, Picture Production Company

TV Spots

Best Action TV Spot
Winner:
Sherlock Holmes: A Game of Shadows “Beat”, Warner Bros., AV Squad
Nominees:

The Avengers “Become”, Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 “Every Journey”, Warner Bros., Aspect Ratio
The Hunger Games “Family”, Lionsgate, Mojo LLC
Mission: Impossible – Ghost Protocol “Harder”, Paramount Pictures, AV Squad

Best Animation/Family TV Spot
Winner:
Puss in Boots “Curiosity”, Paramount Pictures, Aspect Ratio
Nominees:

Hugo, Paramount Pictures, Ignition Creative
The Muppets “Prepare Physical”, Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
The Pirates! Band of Misfits “Epic Love Story”, Sony Pictures, Green Monster Advertising
Puss in Boots “Fiesta Kids”, Paramount Pictures, TRANSIT

Best Comedy TV Spot
Winner:
21 Jump Street “Arrest”, Columbia Pictures, Workshop Creative
Nominees:

Bridesmaids, Universal Pictures, In Sync Advertising
The Hangover Part II, Warner Bros., Seismic Productions
Horrible Bosses, Warner Bros., Seismic Productions
The Sitter “Lullaby Online”, 20th Century Fox, Buddha Jones

Best Drama TV Spot
Winner:
Extremely Loud and Incredibly Close “Messages”, Warner Bros. Wild Card
Nominees:

The Descendants “Matters Most”, Fox Searchlight Pictures
The Girl With the Dragon Tattoo “Investigation”, Columbia Pictures, Workshop Creative
The Hunger Games “Big Event Countdown”, Lionsgate, Mojo LLC
J. Edgar, Warner Bros., Seismic Productions

Best Foreign TV Spot
Winner:
Africa First, Focus Features, Big Science Film Inc.
Nominees:

Goon “Behind the Scenes”, Alliance, Trailer Park
Goon “Met His Match”, Alliance, Trailer Park

Best Graphics in a TV Spot
Winner:
Martha Marcy May Marlene “MReview”, Fox Searchlight, Acme Trailer Company
Nominees:

50/50 “Inspired Review”, Summit Entertainment, Motive Creative
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 “Triumphant Review”, Warner Bros., Mojo LLC
Limitless “More”, 20th Century Fox Home Entertainment, Buddha Jones
Mission: Impossible – Ghost Protocol “Masthead:15″, Paramount Pictures, AV Squad

Best Horror TV Spot
Winner:
Cabin in the Woods “Secret” Lionsgate, AV Squad
Nominees:

The Devil Inside “Church”, Paramount Pictures, Buddha Jones
Final Destination 5 “Ticking End”, Warner Bros., AV Squad
Fright Night “Fear the Night Awards”, DreamWorks/Disney, AV Squad
The Raven “Severed”, Relativity Media, Workshop Creative

Best Independent TV Spot
Winner:
The Artist “:60 Spotlight”, The Weinstein Company, AV Squad
Nominees:

Carnage, StudioCanal, Picture Production Company
The Descendants “Paradise”, Fox Searchlight, Motive Creative
Friends With Kids “Dare”, Roadside Attractions, Trailer Park
Martha Marcy May Marlene “Leader”, Fox Searchlight, Acme Trailer Company

Best Music TV Spot
Winner:
Moneyball “Academy Song”, Columbia Pictures, Workshop Creative
Nominees:

The Descendants “Paradise”, Fox Searchlight, Motive Creative
Extremely Loud and Incredibly Close “I Miss”, Warner Bros., Mojo LLC
The Hangover Part II, Warner Bros., Seismic Productions
Puss In Boots “Fiesta Kids”, Paramount Pictures, TRANSIT

Best Romance TV Spot
Winner:
The Vow “Forever”, Screen Gems, mOcean
Nominees:

Crazy, Stupid, Love “In It”, Warner Bros., Trailer Park
The Lucky One “Reveal”, Warner Bros., Trailer Park
My Week With Marilyn, The Weinstein Company, In Sync Advertising
One Day, Focus Features, Kinetic

Best Summer Blockbuster 2012 TV Spot
Winner:
Snow White and the Huntsman “Ravenna”, Universal Pictures, Vibe Creative Inc.
Nominees:

Battleship, Universal Pictures, Industry Creative
Men In Black III “The Mission”, Columbia Pictures, Workshop Creative
Snow White and the Huntsman “Bound”, Universal Pictures, Wild Card
Snow White and the Huntsman “Kingdom” Universal Pictures, Aspect Ratio

Best Thriller TV Spot
Winner:
Contagion, Warner Bros., Seismic Productions
Nominees:

The Girl with the Dragon Tattoo “Character”, Columbia Pictures, Workshop Creative
The Hunger Games “Big Event Countdown”, Lionsgate, Mojo LLC
Martha Marcy May Marlene “Name”, Fox Searchlight, Acme Trailer Company
Safe House “Home-Big Game”, Universal Pictures, AV Squad

Best Video Game TV Spot
Winner:
Need for Speed: The Run, Electronic Arts, Industry Creative
Nominees:

Best Voice Over TV Spot
Winner:
Final Destination 5 “Die Again”, Warner Bros., TRANSIT
Nominees:

The Muppets “How Many”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones

Most Original TV Spot
Winner:
The Descendants “Paradise”, Fox Searchlight, Motive Creative
Nominees:

Final Destination 5 “Reverse”, Warner Bros., TRANSIT
Martha Marcy May Marlene “Name”, Fox Searchlight, Acme Trailer Company
Real Steel “Victory”, DreamWorks, The Ant Farm
The Three Stooges “Stoogesta”, 20th Century Fox, The Refinery AV

Poster Categories

Best Action Poster
Winner:
The Hunger Games “Teaser Poster”, LIONSGATE, Ignition
Nominees:

Drive “One Sheet”,FilmDistrict, The Refinery
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 “Companion One Sheets”, Warner Bros., WORKS ADV
Safe “Final Poster”, LIONSGATE, Ignition

Best Animation/Family Poster
Winner:
The Hunger Games “Final Poster”, LIONSGATE, Ignition
Nominees:

Dark Shadows “One Sheet”, Warner Bros., Ignition Print
Journey 2: The Mysterious Island “One Sheet”, Warner Bros., Ignition Print
The Pirates in an Adventure with Scientists (Band of Misfits), Sony Pictures Releasing, Empire Design

Best Comedy Poster
Winner:
The Hangover Part II “One Sheet”, Warner Bros., WORKS ADV
Nominees:

Killer Joe “One Sheet”, LD Entertainment, Ignition Print
The Rum Diary “Version 4″, theweekend.biz/FilmDistrict, The Refinery
The Trip, IFC Films, Mojo LLC

Best Documentary Poster
Winner:
Something From Nothing: The Art of Rap, Indomina Films, Cold Open
Nominees:

Bully, The Weinstein Company, PLANETFAB
Into the Abyss, IFC Films, Mojo LLC

Best Drama Poster
Winner:
The Ides of March “One Sheet”, Sony Pictures, Ignition Print
Nominees:

The Iron Lady “Domestic One Sheet”, The Weinstein Company, AV Squad Print / Blood & Chocolate
J. Edgar “One Sheet”, Warner Bros. WORKS ADV
Tinker, Tailor, Soldier, Spy “One Sheet”, Focus Features, Ignition Print

Best Foreign Poster
Winner:
Avgust Vosmogo, Glavkino, AV Squad Print / Blood & Chocolate
Nominees:

The Conquest “Key Art”, Music Box Films, Greenlight Creative
Monsieur Lazhar “Key Art”, Music Box Films, Greenlight Creative
Young Goethe In Love “Key Art”, Music Box Films, Greenlight Creative

Best Horror Poster
Winner:
Scream 4, The Weinstein Company, Tarhan Creative Inc.
Nominees:

Apartment 143, Magnolia Pictures, Cold Open
Dream House, Universal Pictures, Mojo LLC
Intruders “One Sheet”, Millennium Entertainment, Ignition Print

Best Independent Poster
Winner:
Tinker, Tailor, Soldier, Spy “One Sheet”, Focus Features, Ignition Print
Nominees:

Another Earth “One Sheet”, Fox Searchlight, Ignition Print
The Iron Lady, The Weinstein Company, PLANETFAB
The Trip, IFC Films, Mojo LLC

Best International Poster
Winner:
The Dark Knight Rises “UK Quad”, Warner Bros., Ignition Print
Nominees:

Apollo 18 “International One Sheet”, The Weinstein Company, Ignition Print
In Time “International One Sheet”, 20th Century Fox International, Ignition Print
The Rum Diary “Version 2″, theweekend.biz/FilmDistrict, The Refinery

Best Romance Poster
Winner:
The Lucky One “One Sheet”, Warner Bros., WORKS ADV
Nominees:

My Week With Marilyn “Version 1″, The Weinstein Company, PLANETFAB
My Week With Marilyn “Version 2″, The Weinstein Company, PLANETFAB

Best Summer 2012 Blockbuster Poster
Winner:
The Dark Knight Rises “Teaser One Sheet – City”, Warner Bros., Ignition Print
Nominees:

The Bourne Legacy, Universal Pictures, Cold Open
Dark Shadows “One Sheet”, Warner Bros., Ignition Print
The Expendables 2 “Teaser Poster”, LIONSGATE, Ignition

Best Teaser Poster
Winner:
The Hunger Games “Teaser Poster”, LIONSGATE, Ignition
Nominees:

The Dark Knight Rises “Teaser One Sheet City”, Warner Bros. Ignition Print
Project X, Warner Bros., WORKS ADV
The Woman in Black, CBS Films, Cold Open

Best Thriller Poster
Winner:
The Ides of March “One Sheet”, Sony Pictures, Ignition Print
Nominees:

Drive, Icon, Empire Design
The Hunger Games “Final Poster”, LIONSGATE, Ignition
The Hunter “Final Poster”, Magnolia Pictures, The Refinery

Best Video Game Poster
Winner:
Hawken “One Sheet”, Meteor Entertainment, Ignition Print
Nominees:

Imposters “One Sheet”, Warner Bros. Interactive Entertainment, Ignition Print
MOH2/Warfighter “One Sheet”, Electronic Arts, Ignition Print
Syndicate “One Sheet”, Electronic Arts, Ignition Print

Best Wildposts
Winner:
Drive “Vertical Campaign”, theweekend.biz/FilmDistrict, The Refinery
Nominees:

Crazy, Stupid, Love. “Banners”, Warner Bros., WORKS ADV
Dark Shadows “Portrait Bus Shelters”, Warner Bros., Ignition Print
The Hunger Games “Character Posters”, LIONSGATE, Ignition

Most Original Poster
Winner:
The Ides of March “One Sheet”, Sony Pictures, Ignition Print
Nominees:

The Iron Lady “Domestic One Sheet”, The Weinstein Company, AV Squad Print /Blood & Chocolate
Killer Joe “One Sheet”, LD Entertainment, Ignition Print
Sound of My Voice “Teaser”, Fox Searchlight Pictures

Trashiest Poster
Winner:
Piranha 3DD, Dimension Films, AV Squad Print / Blood & Chocolate

Standees

Best Standee for Feature Film
Winner:
The Hunger Games “Standee”, LIONSGATE, Ignition
Nominees:

Abduction “Standee”, LIONSGATE, Ignition
The Cabin in the Woods “Standee”, LIONSGATE, Ignition
Conan the Barbarian “Standee”, LIONSGATE, Ignition

Advertising In Theater & On Screen

Best Pre-show Theatrical Advertising
Winner:
21 Jump Street “In Theater NCM”, Sony Pictures, Mob Scene
Nominees:

The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, Columbia/Paramount, Picture Production Company
Disney Universe “Kids”, Disney, Ayzenberg Group

Original/Experiential Cinematic/Movie Advertising

Most Innovative Advertising for a Feature Film
Winner:
Shame “Alternative Newspaper Ad”, Fox Searchlight Pictures
Nominees:

The Hunger Games “Faux Motion Ad – Cutting Edge”, LIONSGATE, Ignition
The Hunger Games “Faux Motion Ad – Liquid Skyliner”, LIONSGATE, Ignition
The Muppets “Two Muppets”, Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones

Most Innovative Advertising for a Brand/Product
Winner:
The Hunger Games “Faux Motion Ad – Smile Away”, LIONSGATE, Ignition
Nominees:

Haywire, LIONSGATE, Flyer Entertainment
Rise of the Planet of the Apes “Academy :30″, 20th Century FOX Home Entertainment, Flyer Entertainment
Star Wars The Complete Saga “Every Moment :30″, 20th Century FOX Home Entertainment, Flyer Entertainment

Most Innovative Advertising for a Video Game
Winner:
Prototype 2 “Timeline”, Activision/Radical Entertainment, Buddha Jones

Film Festival Category

Best Film Festival Trailer
Winner:
New York Film Festival 2011, Film Society of Lincoln Center, Kinetic
Nominees:

French Film Festival, The Solid State
Message Sticks, The Solid State
New Directors/New Films 2012, Film Society of Lincoln Center/Museum of Modern Art, Kinetic
Tipsy Goes to the Movies, Sonoma International Film Festival Trailer 2012, Screaming Pixels

Source: Goldentrailer