Breaking Bad, Game of Thrones, Archer, and the winners of the 2013 Critics’ Choice TV Awards have been announced. The 3rd Annual Critics’ Choice TV Awards are “presented by the Broadcast Television Journalists Association (BTJA), honored the best in primetime television programming…the Critics’ Choice Television Awards were launched “to enhance access for broadcast journalists covering the television industry.
The full listing of the 2013 Critics’ Choice TV Awards winners:
BEST COMEDY SERIES
Winner: The Big Bang Theory – CBSNominees:
• The Big Bang Theory – CBS
• Louie – FX
• The Middle – ABC
• New Girl – FOX
• Parks and Recreation – NBC
• Veep – HBOBEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Winner: Louis C.K. (Louie) – FXNominees:
• Don Cheadle (House of Lies) – Showtime
• Louis C.K. (Louie) – FX
• Jake Johnson (New Girl) – FOX
• Jim Parsons (The Big Bang Theory) – CBS
• Adam Scott (Parks and Recreation) – NBC
• Jeremy Sisto (Suburgatory) – ABCBEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Winner: Julia Louis-Dreyfus (Veep) – HBONominees:
• Laura Dern (Enlightened) – HBO
• Zooey Deschanel (New Girl) – FOX
• Lena Dunham (Girls) – HBO
• Sutton Foster (Bunheads) – ABC Family
• Julia Louis-Dreyfus (Veep) – HBO
• Amy Poehler (Parks and Recreation) – NBCBEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Winner: Simon Helberg (The Big Bang Theory) – CBSNominees:
• Max Greenfield (New Girl) – FOX
• Simon Helberg (The Big Bang Theory) – CBS
• Alex Karpovsky (Girls) – HBO
• Adam Pally (Happy Endings) – ABC
• Chris Pratt (Parks and Recreation) – NBC
• Danny Pudi (Community) – NBCBEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY
Winner: TIE
Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) – CBS
Eden Sher (The Middle) – ABC
Nominees:
• Carly Chaikin (Suburgatory) – ABC
• Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) – CBS
• Sarah Hyland (Modern Family) – ABC
• Melissa Rauch (The Big Bang Theory) – CBS
• Eden Sher (The Middle) – ABC
• Casey Wilson (Happy Endings) – ABCBEST GUEST PERFORMER IN A COMEDY SERIES
Winner: Patton Oswalt (Parks and Recreation) – NBCNominees:
• Melissa Leo (Louie) – FX
• David Lynch (Louie) – FX
• Bob Newhart (The Big Bang Theory) – CBS
• Patton Oswalt (Parks and Recreation) – NBC
• Molly Shannon (Enlightened) – HBO
• Patrick Wilson (Girls) – HBOBEST DRAMA SERIES
Winner: TIE
Breaking Bad – AMC
Game of Thrones – HBONominees:
• The Americans – FX
• Breaking Bad – AMC
• Downton Abbey – PBS
• Game of Thrones – HBO
• The Good Wife – CBS
• Homeland – ShowtimeBEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Bryan Cranston (Breaking Bad) – AMCNominees:
• Bryan Cranston (Breaking Bad) – AMC
• Damian Lewis (Homeland) – Showtime
• Andrew Lincoln (The Walking Dead) – AMC
• Timothy Olyphant (Justified) – FX
• Matthew Rhys (The Americans) – FX
• Kevin Spacey (House of Cards) – NetflixBEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner: Tatiana Maslany (Orphan Black) – BBC AmericaNominees:
• Claire Danes (Homeland) – Showtime
• Vera Farmiga (Bates Motel) – A&E
• Julianna Margulies (The Good Wife) – CBS
• Tatiana Maslany (Orphan Black) – BBC America
• Elisabeth Moss (Mad Men) – AMC
• Keri Russell (The Americans) – FXBEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Michael Cudlitz (Southland) – TNTNominees:
• Jonathan Banks (Breaking Bad) – AMC
• Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones) – HBO
• Michael Cudlitz (Southland) – TNT
• Noah Emmerich (The Americans) – FX
• Walton Goggins (Justified) – FX
• Corey Stoll (House of Cards) – NetflixBEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner: Monica Potter (Parenthood) – NBCNominees:
• Jennifer Carpenter (Dexter) – Showtime
• Emilia Clarke (Game of Thrones) – HBO
• Anna Gunn (Breaking Bad) – AMC
• Regina King (Southland) – TNT
• Monica Potter (Parenthood) – NBC
• Abigail Spencer (Rectify) – SundanceBEST GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES
Winner: Jane Fonda (The Newsroom) – HBONominees:
• Jim Beaver (Justified) – FX
• Jane Fonda (The Newsroom) – HBO
• Martha Plimpton (The Good Wife) – CBS
• Carrie Preston (The Good Wife) – CBS
• Diana Rigg (Game of Thrones) – HBO
• Jimmy Smits (Sons of Anarchy) – FXBEST MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Behind the Candelabra – HBONominees:
• American Horror Story: Asylum – FX
• Behind the Candelabra – HBO
• The Crimson Petal and the White – Encore
• The Hour – BBC America
• Political Animals – USA
• Top of the Lake – SundanceBEST ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Michael Douglas (Behind the Candelabra) – HBONominees:
• Benedict Cumberbatch (Parade’s End) – HBO
• Matt Damon (Behind the Candelabra) – HBO
• Michael Douglas (Behind the Candelabra) – HBO
• Toby Jones (The Girl) – HBO
• Al Pacino (Phil Spector) – HBO
• Dominic West (The Hour) – BBC AmericaBEST ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Elisabeth Moss (Top of the Lake) – SundanceNominees:
• Angela Bassett (Betty & Coretta) – Lifetime
• Romola Garai (The Hour) – BBC America
• Rebecca Hall (Parade’s End) – HBO
• Jessica Lange (American Horror Story: Asylum) – FX
• Elisabeth Moss (Top of the Lake) – Sundance
• Sigourney Weaver (Political Animals) – USABEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) – FXNominees:
• James Cromwell (American Horror Story: Asylum) – FX
• Peter Mullan (Top of the Lake) – Sundance
• Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) – FX
• Sebastian Stan (Political Animals) – USA
• David Wenham (Top of the Lake) – Sundance
• Thomas M. Wright (Top of the Lake) – SundanceBEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES
Winner: Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) – FXNominees:
• Ellen Burstyn (Political Animals) – USA
• Sienna Miller (The Girl) – HBO
• Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) – FX
• Lily Rabe (American Horror Story: Asylum) – FX
• Imelda Staunton (The Girl) – HBO
• Alfre Woodard (Steel Magnolias) – LifetimeBEST REALITY SERIES
Winner: TIE
Push Girls – Sundance
Duck Dynasty – A&E
Nominees:
• Duck Dynasty – A&E
• The Moment – USA
• Pawn Stars – History Channel
• Push Girls – Sundance
• Small Town Security – AMC
• Wild Things with Dominic Monaghan – BBC AmericaBEST REALITY SERIES – COMPETITION
Winner: The Voice – NBCNominees:
• Chopped – Food Network
• Face Off – Syfy
• Shark Tank – ABC
• So You Think You Can Dance – FOX
• Survivor – CBS
• The Voice – NBCBEST REALITY HOST
Winner: Tom Bergeron (Dancing With the Stars) – ABCNominees:
• Tom Bergeron (Dancing With the Stars) – ABC
• Cat Deeley (So You Think You Can Dance) – FOX
• Gordon Ramsay (Hell’s Kitchen/Masterchef) – FOX
• RuPaul (RuPaul’s Drag Race) – Logo
• Ryan Seacrest (American Idol) – FOX
• Kurt Warner (The Moment) – USABEST TALK SHOW
Winner: The Daily Show with Jon Stewart – Comedy CentralNominees:
• Conan – TBS
• The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central
• The Ellen DeGeneres Show – Warner Brothers Television Distribution
• Jimmy Kimmel Live! – ABC
• Late Night with Jimmy Fallon – NBC
• Marie – Hallmark ChannelBEST ANIMATED SERIES
Winner: Archer – FXNominees:
• Adventure Time – Cartoon Network
• Archer – FX
• Phineas and Ferb – Disney Channel
• Regular Show – Cartoon Network
• The Simpsons – FOX
• Star Wars: The Clone Wars – Cartoon NetworkMOST EXCITING NEW SERIES
Honorees:
• The Bridge – FX
• Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. – ABC
• Masters of Sex – Showtime
• The Michael J. Fox Show – NBC
• Ray Donovan – Showtime
• Under the Dome – CBSCRITICS’ CHOICE TELEVISION ICON AWARD
Recipient: Bob NewhartTHALO’S CRITICS’ CHOICE INSPIRATION AWARD
Recipient: “Bunheads” – ABC FamilyNominated programs and performances aired between June 1, 2012 and May 31, 2013.
Bob Bain will executive produce the Critics’ Choice Television Awards for Bob Bain Productions.
About BTJA
The Broadcast Television Journalists Association (BTJA) is a partner organization to the Broadcast Film Critics Association. BTJA includes TV, radio and Internet journalists who cover television on a regular basis. For more information, visit: www.CriticsChoice.com
Source: Criticschoice