Film Award

National Film Awards 2011: Winners: DEOOL, BYARI, AARANYAKANDAM

Deool

Deool, Byari, Aaranyakandam, and the other winners of the 2011 National Film Awards have been announced. The 59th Annual National Film Awards, administered by the India’s Directorate of Film Festivals, is “the most prominent film award ceremony in India. Established in 1954, it is administrated by the Indian government’s Directorate of Film Festivals since 1973. Every year, a national panel appointed by the government selects the winning entry, and the award ceremony is held in New Delhi, where the President of India gives away the awards.

This is followed by the inauguration of the National Film Festival, where the award-winning films are screened for the public. Declared for films produced in the previous year across the country, they hold the distinction of awarding merit to the best of Indian cinema overall, as well as presenting awards for the best films in each region and language of the country. Due to the national scale of the National Film Awards, it is considered to be the equivalent of the American Academy Awards.”

The full listing of the 2011 National Film Awards winners is below.

BEST FEATURE FILM (shared)
Deool (Marathi), Producer: Abhijeet Gholap, Director: Umesh Vinayak Kulkarni
Byari (Byari), Producer: T.H. Althaf Hussain, Director: Suveeran

INDIRA GANDHI AWARD FOR BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR
Aaranyakandam (Tamil), Producer: S.P.Charan, Director: Kumararaja Thiagarajan

AWARD FOR BEST POPULAR FILM PROVIDING WHOLESOME ENTERTAINMENT
Azhagarsamiyin Kuthirai (Tamil), Producer: P. Madan, Director: Suseentharan

BEST CHILDREN’S FILM
Chillar Party (Hindi), Producer: UTV Software Communications Ltd, Director: Vikas Bahl & Nitesh Tiwari

BEST DIRECTION
Anhe Ghorey Da Daan (Punjabi), Gurvinder Singh

BEST ACTOR
Deool (Marathi), Girish Kulkarni

BEST ACTRESS
The Dirty Picture (Hindi), Vidya Balan

BEST SUPPORTING ACTOR
Azhagarsamiyin Kuthirai (Tamil), Appu Kutty

BEST SUPPORTING ACTRESS
Phijigee Mani (Manipuri), Leishangthem Tonthoingambi Devi

BEST CHILD ARTIST (Shared)
Stanley ka Dabba (Hindi), Partho Gupte
Chillar Party (Hindi), Irrfan Khan, Sanath Menon, Rohan Grover, Naman Jai,n Aarav Khanna, Vishesh Tiwari, Chinmai Chandranshuh, Vedant Desai, Divij Handa, Shriya Sharma

BEST MALE PLAYBACK SINGER
Balgandharva (Marathi), Anand Bhate

BEST FEMALE PLAYBACK SINGER
Abosheyshey (Bengali), Roopa Ganguly

BEST CINEMATOGRAPHY
Anhe Ghorey Da Daan (Punjabi), Cameraman: Satya Rai Nagpaul

BEST SCREENPLAY
Screenplay Writer (Original): Chillar Party (Hindi), Vikas Behl & Nitesh Tiwari
Screenplay Writer (Adapted): Shala (Marathi), Avinash Deshpande Nigdi
Dialogues: Deool (Marathi), Girish Kulkarni

BEST AUDIOGRAPHY
Location Sound Recordist: Zindagi Na Milegi Dobara (Hindi), Baylon Fonseca
Sound Designer: Game (Hindi), Baylon Fonseca
Re-recordist of the final mixed track: Game (Hindi), Hitendra Ghosh

BEST EDITING
Aaranyakandam (Tamil), Pravin K. L. and N. B. satish

BEST PRODUCTION DESIGN
Naukadubi (Bengali), Indraneel Ghosh

BEST COSTUME DESIGNER (Shared)
Balgandharva (Marathi), Neeta Lulla
The Dirty Picture (Hindi), Niharika Khan

BEST MAKE-UP ARTIST
Balgandharva (Marathi) & The Dirty Picture (Hindi), Vikram Gayakwad

BEST MUSIC DIRECTION
Songs: Ranjana Ami Ar Ashbo Na (Bengali), Neel Dutt
Background Score: Laptop (Bengali), Mayookh Bhaumik

BEST LYRICS
I Am (Hindi) “Agar Zindagi ……….” Amitabh Bhattacharya

SPECIAL JURY AWARD
Ranjana Ami Ar Ashbo Na (Bengali), Anjan Dutt

BEST SPECIAL EFFECTS
Ra. One (Hindi), Harry Hingorani and Keitan Yadav

BEST CHOREOGRAPHY
Zindagi Na Milegi Dobara (Hindi) (Senorita), Bosco Caeser

BEST FEATURE FILM IN EACH LANGUAGE SPECIFIED IN SCHEDULE VIII OF THE CONSTITUTION

BEST BENGALI FILM
Ranjana Ami Ar Ashbo Na, Producer: Rana Sarkar, Director: Anjan Dutt

BEST DOGRI FILM
Dille Ch Vasya Koi, Producer: Sanjeev Rattan, Director: Sanjeev Rattan

BEST HINDI FILM
I Am, Producer: Anirban Dhar (Onir) & Sanjay Suri, Director: Onir

BEST KANNADA
Kurmavatara, Producer: Basant Kumar Patil, Director: Girish Kasaravalli

BEST MALAYALAM FILM
Indian Rupee, Producer: August Cinema India Pvt. Ltd., Director: Ranjith Balakrishnan

BEST PUNJABI FILM
Anhe Ghorey Da Daan, Producer: National Film Development Corporation, Director: Gurvinder Singh

BEST MANIPURI FILM
Phijigee Mani, Producer: Takhelchangbam Ongbi and Medha Sharmi, Director: Oinam Gautam Singh

BEST MARATHI FILM
Shala, Producer: Vivek D. Wagh & Nilesh Navalkar, Director: Sujay Sunil Dahake

BEST TAMIL FILM
Vaagai Sooda Va, Producer: S. Muruganandham, Director: A. Sargunam

SPECIAL MENTION
Byari (Byari), Mallika

SPECIAL MENTION
Adimadhyantham (Malayalam), Director: Sherry

NON-FEATURE FILMS

BEST NON FEATURE FILM
And We Play On (Hindi & English), Producer: Pramod Purswane, Director: Pramod Purswane

BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR
The Silent Poet (Manipuri), Producer: Borun Thokchom, Director: Borun Thokchom

BEST ANTHROPOLOGICAL/ ETHNOGRAPHIC FILM
Bom (Hindi & English), Producer: Anirban Datta, Director: Amlan Datta

BEST BIOGRAPHICAL/ HISTORICAL RECONSTRUCTION
Vishnupant Damle: Bolpatancha Mook Nayak (Marathi), Producer: Anil Anant Damle, Director: Virendra Valsangkar

BEST ARTS /CULTURAL FILM
(Jointly Being given to two Films)
Fried Fish, Chicken Soup and a Premiere Show (Manipuri & English), Producer: Madhusree Dutta, Director: Mamta Murthy
Lasya Kavvya – the World of Alarmel Valli (English), Producer: Sankalp Meshram, Director: Sankalp Meshram

BEST PROMOTIONAL FILM
The Dream Fulfilled – Memories of the Engineering Challenges (English), Producer: Delhi Metro Rail Corporation, Director: Satish Pande

BEST ENVIRONMENT FILM
Tiger Dynasty (English), Producer: S. Nallamuthu, Director: S. Nallamuthu

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES
(Jointly Being given to two Films)
Mindscapes… of Love and Longing (Hindi & English), Producer: Public Service Broadcasting Trust, Director: ArunChadha
Inshallah, Football (Kashmiri, Urdu & English), Producer: Ashvin Kumar, Director: Ashvin Kumar

BEST EDUCATIONAL FILM
A Drop of Sunshine (English), Producer: Public Service Broadcasting Trust, Director: Aparna Sanyal

BEST EXPLORATION / ADVENTURE FILM
(Including sports)
The Finish Line (English), Producer: Syed Sultan Ahmed & Tabassum Modi, Director: Akshay Roy

BEST INVESTIGATIVE FILM
Cotton for My Shroud (English), Producer: Kavita Bahl, Director: Nandan Saxena and Kavita Bahl

SPECIAL JURY AWARD
Jai Bhim Comrade (Marathi), Anand Patwardhan

BEST SHORT FICTION
Panchakki (Hindi), Producer: Sanjeev Rattan, Director: Sanjeev Rattan

BEST FILM ON FAMILY VALUES
Red Building where the Sun Sets (English), Producer: Syed Sultan Ahmed & Tabassum Modi, Director: Revathy

BEST DIRECTION
There is Something in the Air (Hindi, Urdu & English), Iram Ghufran

BEST CINEMATOGRAPHY
Tiger Dynasty (English), S. Nallamuthu

BEST AUDIOGRAPHY
1, 2 (Hindi), Gautam Nair

BEST EDITING
There is Something in the Air (Hindi, Urdu & English), Iram Ghufran

BEST MUSIC DIRECTION
Panchakki (Hindi), DhrubaJyoti Phukan

BEST NARRATION/ VOICE OVER
Just that Sort of a Day, Ann Abraham

SPECIAL MENTION (Two Films)
You Don’t Belong (Bengali & English), Director: Spandan Banerjee
Airawat (Marathi & Hindi), Director: Renu Savant

BEST WRITING ON CINEMA

BEST BOOK ON CINEMA
R.D. Burman The Man, The Music (English), Publisher: Harper Collins India, Author: Anirudha Bhattacharjee and Balaji Vittal

BEST FILM CRITIC
Manoj Barpujari (Assamese and English)

Source: Chinokino

About the author

Rollo Tomasi

A Political Science and MBA grad who started FilmBook during an eCommerce B-School course in 2008. Cinema and TV addict. Former writer at Empire Movies, Blogcritics, and Alternative Film Guide. In addition to writing for FilmBook, he also edits the copy published on the website, manages its writing staff, manages the back-end operations, site finances, its social network accounts, and works with publicists, actors, and companies on press coverage and promotions. He has also created ProMovieBlogger.com and Trending Awards.com.

Send this to a friend