Daytime Creative Arts Emmys 2013: Winners: The Ellen DeGeneres Show
The Ellen DeGeneres Show and the other winners of the 2013 Daytime Creative Arts Emmys have been announced. The 40th annual Daytime Creative Arts Emmys “are a class of Emmy Awards presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming. They are commonly awarded to behind-the-scenes personnel such as art directors, costume designers, cinematographers, casting directors, and sound editors. The Creative Arts category also includes awards for outstanding animated programs and guest acting.”
OUTSTANDING CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon
Peter Hastings, Executive Producer
Bret Haaland, Co-Executive Producer, Supervising Producer
Randy Dormans, Gabe Swarr, Supervising Producers
Andrew Huebner, ProducerAdvertisementOUTSTANDING CHILDREN’S SERIES
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series – HUB Network
Dan Angel, Billy Brown, Harvey Kahn,
Kim Arnott, Executive Producers
Jane Stine, Joan Waricha, Co-Executive Producers
Charles Lyall, Dawn Knight, Supervising ProducersOUTSTANDING PRE-SCHOOL ANIMATED PROGRAM
Bubble Guppies – Nickelodeon
Jonny Belt, Robert Scull, Executive Producers
Ellen Martin, Helen Lebeau, Scott Dyer,
Pam Lehn, Supervising Producers
Allie Strawbridge, Coordinating Producer
Lynne Warner, Producer
Jason Pattan, Line ProducerOUTSTANDING LEGAL/COURTROOM PROGRAM
Judge Judy
Timothy Regler, Randy Douthit, Executive Producers
Victoria Jenest, Supervising Producer
Kirk Leins, Christopher Thomas, Coordinating Producers
Shannon Weber, Cybil Jordan, Senior Producers
Alex Martinez, Matt Pomfret,
Marisa van den Borre, Gina Madrid, Producers
Judge Judy Sheindlin, HostOUTSTANDING LIFESTYLE PROGRAM
The Martha Stewart Show – Hallmark
Martha Stewart, Michael Morrison, Executive Producers
Lisa Wagner, Christina Deyo, Senior Supervising Producers
Fran Brescia-Coniglio, Maryann Vanderventer, Supervising Producers
Greta Anthony, Lenore Welby, Laurie Hepburn, Senior Producers
Nikki Elkins, Barbara Fight, Stephanie Fitzhugh, Mary Forrest,
Courtney Knapp, Molly McGuiness, Mary Elizabeth, Lawrence,
Nell O’Hara, Ashley Nolan, Producers
Calia Brencsons-Van Dyk, Line ProducerOUTSTANDING NEW APPROACHES – ENHANCEMENT TO A DAYTIME PROGRAM OR SERIES
The Ellen DeGeneres Show
Ellen DeGeneres, Mary Connelly,
Ed Glavin, Andy Lassner, Executive Producers
Kelly Davies, Senior Web Producer
Daniel Leary, Digital ProducerOUTSTANDING NEW APPROACHES – ORIGINAL DAYTIME PROGRAM OR SERIES
The Beauty Inside – YouTube, Facebook
PJ Pereira, Chief Creative Officer
Jeff Ferro, Producer
Elisa Moore, Broadcast Producer
Erin Davis, Senior Interactive Producer
Drake Doremus, Director
Richard Greenberg, Neil Ramanan, Writers
Topher Grace, Matthew Gray Gubler,
Mary Elizabeth Winstead, Performers
Jaime Robinson, Executive Creative Director
Jason Apaliski, Creative Director
Chaz Whitworth, Art DirectorOUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN’S SERIES
Sesame Street – PBS
Carol Lynn Parente, Executive Producer
Kevin Clash, Co-Executive Producer
Nadine Zylstra, Supervising Producer
Tim Carter, Senior Producer
April Coleman, Coordinating Producer
Benjamin Lehmann, Producer
Stephanie Longardo, Line ProducerOUTSTANDING PROMOTIONAL ANNOUNCEMENT – EPISODIC
Kids’ Choice Awards 2012 Campaign – Nickelodeon
Anthony Gelsomino, Executive Producer
Karen Ammon, Producer
Jay Schmalholz, Creative Director
Peter Siaggas, Director
Erica Ottenberg, Michael
Pecoriello, Writers
Michael Tenney, Production Manager
Matthew Duntemann, SVP Design
Thomas Rizzo, Director of Production
Daniel Dickson, Art Director
Jennifer Bryson, Director of ProductionOUTSTANDING PROMOTIONAL ANNOUNCEMENT – INSTITUTIONAL
The Ellen DeGeneres Show – Celebrity
Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner, Executive Producers
Zach Lyall, Producer
Kevin A. Leman II, Jared Stone, Creative Directors
Ellen DeGeneres, Jason Gelles, Lauren Pomerantz, Writers
Finian Johnson, Philippe Bergerioux, Editors
Blake Bryant, SVP Marketing, Telepictures
Adrianne Anderson, VP MarketingOUTSTANDING SPECIAL CLASS SERIES
Made – MTV
Tony DiBari, Dave Sirulnick, Francis Lyons,
Dave Grant, Kate Bernstein, Donna Edge-Rachell,
Bob Kusbit, Executive Producers
Alissa Horowitz, John Crenny,
Garrett Hohendorf, Haewon Yom, Producers
Robert Yacyshyn, Line Producer
Matthew Parillo, VP of ProductionOUTSTANDING SPECIAL CLASS SPECIAL
Guy’s Family Reunion – Food Network
Frank Matson, Kat Higgins, Tim McOsker, Guy Fieri , Executive ProducersOUTSTANDING HOST IN A LIFESTYLE/TRAVEL PROGRAM
LEEZA GIBBONS, as Host, My Generation – PBSOUTSTANDING PERFORMER IN A CHILDREN’S SERIES
KEVIN CLASH, as Elmo, Sesame Street -PBSAdvertisementOUTSTANDING PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM
DAVID TENNANT, as Huyang, Star Wars: The Clone Wars – Cartoon NetworkOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN ART DIRECTION/
SET DECORATION/SCENIC DESIGN FOR A DRAMA SERIES
The Young and the Restless – CBS
William Hultstrom, Production Designer
David Hoffmann, Art Director
Fred Cooper, Andrea Joel, Joe Bevacqua, Set DecoratorsOUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES
JUDY BLYE WILSON, Casting Director, The Young and the Restless – CBSOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN FOR A DRAMA SERIES
The Bold and the Beautiful – CBS
Danielle King, Costume DesignerOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A DRAMA SERIES
The Bold and the Beautiful – CBS
Michele Arvizo, Head Hairstylist
Audrey Soto, Romaine Markus-Myers, Adriana Lucio, HairstylistsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIGHTING DIRECTION FOR A DRAMA SERIES
The Bold and the Beautiful – CBS
Patrick Cunniff, Lighting Designer/Lighting Director
Phil Callan, Lighting Directorand
The Young and the Restless – CBS
Ray Thompson, William Roberts, Lighting DirectorsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIVE & DIRECT TO TAPE SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES
Days of Our Lives – NBC
Zoli Osaze, Re-Recording Mixer
Roger Cortes, Production Mixer
Jacqueline Frazier, Hector Sarabia,
Harry Young, Boom OperatorsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A DRAMA SERIES
The Young and the Restless – CBS
Patti Denney, Head Makeup Artist
Marlene Mason, Ralph Wilcox, Kathy Jones,
Robert Bolger, Laura Schaffer Holmes, Makeup ArtistsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MULTIPLE CAMERA EDITING FOR A DRAMA SERIES
General Hospital – ABC
Denise Van Cleave, Penny Pengra, Christine Magarian Ucar,
Peter Fillmore, David Gonzalez, Christine Cooper, Editorsand
One Life To Live – ABC
Tracy Casper Lang, Teresa Cicala, Michael Sweeney,
Barry Gingold, Larry Farina, Stephen Cali, Vince Catania, EditorsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION FOR A DRAMA SERIES
The Bold and the Beautiful – CBS
Bradley Bell, Jack Allocco, David Kurtz, Music Directors, Composers
Lothar Struff, Music SupervisorOUTSTANDING ORIGINAL SONG FOR A DRAMA SERIES
“ONLY LOVE GOES ON FOREVER” – The Young and the Restless – CBS
Jack Allocco, David Kurtz, Gary Verna, Composers & LyricistsOUTSTANDING ACHIEVEMENT INTECHNICAL DIRECTION/ELECTRONIC CAMERA/VIDEO CONTROL FOR A DRAMA SERIES
The Bold and the Beautiful – CBS
Jim Dray, Technical Director
Gordon Sweeney, Tom Luth, Ted Morales, Camera Operators
Scha Jani, Roberto Bosio, Video ControlOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN ART DIRECTION/SET DECORATION/SCENIC DESIGN
The Talk – CBS
Jeff Hall, Production Designer
Matthew Tognacci, Art Director
Kristen O’Malley, Set DecoratorOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN/STYLING
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series – HUB Network
Farnaz Khaki-Sadigh, Natalie Simon, Costume DesignersOUTSTANDING DIRECTING IN AN ANIMATED PROGRAM
Dan Vs. – HUB Network
Brian Sheesley, Supervising Director
Stephanie Arnett, Ashley Lenz, James Krenzke, Directors
Hyeonsu Park, Supervising Animation DirectorOUTSTANDING DIRECTING IN A CHILDREN’S SERIES
Sesame Street – PBS
Ken Diego, Kevin Clash, Joey Mazzarino, Matt Vogel, DirectorsOUTSTANDING DIRECTING IN A LIFESTYLE/CULINARY/TRAVEL PROGRAM
Joseph Rosendo’s Travelscope – PBS
Joseph Rosendo, DirectorOUTSTANDING DIRECTING IN A TALK SHOW/MORNING PROGRAM
The Ellen DeGeneres Show – SYNDICATED
Liz Patrick, Director
Diana Horn, John Zook, Associate Directorsand
Today Show – NBC
Joe Michaels, Director
Erica Levens, Associate DirectorOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series – HUB Network
Trudy Parisien, Key Hairstylist
Cara Doell, Hairstylistand
The Talk – CBS
Soo Jin Yoon, Cheryl Eckert, Vickie Mynes, Michael Ward, HairstylistsOUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION
JOEL FAJNOR, Art Director
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness “Kung Fu Day Care” – NickelodeonBILL DELY, Color Designer
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness “Kung Shoes” – NickelodeonJASON PARK, Background Designer
Transformers: Prime “Orion Pax – Part 3” – HUB NetworkARATO KATO, Character Animator
Transformers: Prime “Hard Knocks” – HUB NetworkKIRK VAN WORMER, Storyboard Artist
Transformers: Prime “Nemesis Prime” – HUB NetworkROBERT KLINE, Storyboard Artist
Disney Minnie’s Bow-Toons “Piano Movers and Shakers” – Disney ChannelOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIGHTING DIRECTION
The Ellen DeGeneres Show – SYNDICATED
Marisa Davis, Lighting DirectorOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIVE & DIRECT TO TAPE SOUND MIXING
Disney Parks Christmas Day Parade – ABC
Don Worsham, Pablo Munguia, Production Mixers
Jamie Ledner, Post-Production Mixer
Brian Riordan, Music MixerOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP
The Talk – CBS
Ann-Marie Oliver, Stephanie Cozart Burton,
Dell McDonald, Jude Alcala, Makeup ArtistsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAIN TITLE AND GRAPHIC DESIGN
Sesame Street – PBS
Rickey Boyd, Creative Director – Graphics
Michael Lapinski, Art Director
Rhea Borzak, Compositor
Andrew Atteberry, 3D Animator
Julian Herrera, VFX SupervisorOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MULTIPLE CAMERA EDITING
Sesame Street – PBS
Todd James, Tim Carter, Supervising Editors
Jesse Averna, John Tierney, EditorsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION
The Fresh Beat Band – Nickelodeon
Scott Kraft, Nadine van der Velde, Music Directors
Ric Markmann, Dan Pinella, Peter Zizzo, Chris Wagner, ComposersOUTSTANDING ORIGINAL SONG – CHILDREN’S AND ANIMATION
“I LOVE YOU TOO” 3rd & Bird! – Disney Channel
Ziggy Marley, Composer & LyricistOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SINGLE CAMERA EDITING
Biz Kid$ – PBS
Alex Carrillo, Jim Golingo, EditorsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SINGLE CAMERA PHOTOGRAPHY (FILM OR ELECTRONIC)
Born to Explore with Richard Wiese – SYNDICATED
John Barnhardt, Cinematographer
Greg Harriott, Cameraand
Equitrekking – PBS
Greg Barna, Director of PhotographyOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING – LIVE ACTION
Sesame Street – PBS
Chris Prinzivalli, Michael Barrett, Michael Croiter, Supervising Sound Editors
Jorge Muelle, Music Editor
Chris Sassano, Sound Editor
Dick Maitland, Sound Effects EditorOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING – LIVE ACTION
Joseph Rosendo’s Travelscope – PBS
Jason Grigg, Audio MixerOUTSTANDING SPECIAL CLASS DIRECTING
Disney Parks Christmas Day Parade – ABC
Ryan Polito, DirectorOUTSTANDING SPECIAL CLASS WRITING
The Ellen DeGeneres Show – SYNDICATED
Kevin A. Leman II, Head Writer
Ellen DeGeneres, Jason Gelles, Paul Horne,
Lauren Pomerantz, Ryan Raddatz, Gil Rief,
Amy Rhodes, Beth Sherman, Adam Yenser, WritersOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL DIRECTION/ELECTRONIC CAMERA/VIDEO CONTROL
The Ellen DeGeneres Show – SYNDICATED
Michael Williams, Technical Director
David Weeks, Timothy O’Neill, Paul Wileman, Brad Zerbst,
Forrest Fraser, Brian Loewe, Camera Operators
Randolph Johnson, Video ControlOUTSTANDING WRITING IN ANIMATION
WordGirl – PBS
Tom Martin, Eric Shaw, Head Writers
Jack Ferraiolo, Jayne Hamil, Ryan Raddatz, WritersOUTSTANDING WRITING IN A CHILDREN’S SERIES
Sesame Street – PBS
Joey Mazzarino, Head Writer
Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro,
Emily Perl Kingsley, Luis Santeiro, Ed Valentine,
Belinda Ward, John Weidman, WritersOUTSTANDING STUNT COORDINATION
Days of Our Lives – NBC
Terry James, Stunt CoordinatorOUTSTANDING CASTING FOR AN ANIMATED SERIES OR SPECIAL
The Legend of Korra – Nickelodeon
Shannon Reed, Casting Director
Sarah Noonan, Original Casting by
Gene Vassilaros, Original Casting byOUTSTANDING SPECIAL CLASS SHORT FORMAT DAYTIME PROGRAM
Make Your Mark: Ben Horowitz, Bullying PSA – Disney Channel
Richard Loomis, SVP/CMO Disney Channels Marketing & Creative
Ron Pomerantz, Vice President Disney Channel Marketing & Creative
Siobhan Murphy, Creative Director Disney Channel Marketing & Creative
F. Michael Blum, Executive Producer/Director
Tracy Pion, Creative Director
Tom Pace, Jen Gruskoff, Writers
Jaycen C. Armstrong, Producer
Amanda Erlanson, Supervising Producer
Rick Milewski, EditorOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING – ANIMATION
Slugterra – Disney XD
Jonny Ludgate, Supervising Sound Editor
Jeff Davis, Gordon Sproule, Sound EditorsOUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING – ANIMATION
Ben10: Omniverse – Cartoon Network
Carlos Sanches, Re-Recording MixerOUTSTANDING TRAVEL PROGRAM
Jack Hanna’s Into the Wild – SYNDICATED
Guy Nickerson, Jack Hanna, Executive Producers
Elaine Pugliese, Supervising Producer
Peter Bredemeier, Shelby Redfield, Producers
Cyndie Nickerson, Line Producer
Related Articles
FilmBook's Newsletter
Subscribe to FilmBook’s Daily Newsletter for the latest news!